25. března 2020

Za celý tým časopisu Výhledy a výzvy diabetologie přejeme všem zdravotníkům pevné nervy, hodně sil a neutuchající optimismus v situaci, která otřásá celým světem.

A pro ten optimismus pár povzbuzujících faktů ze světa:

  • Zkušenosti z Hongkongu ukazují, že důsledná opatření proti šíření infekce v nemocnicích pomáhají předejít nákaze SARS-CoV-2 u zdravotníků.
  • Pokusy u opic ukázaly, že prodělaná infekce SARS-CoV-2 chrání před další nákazou.
  • Potenciální vakcína proti infekci SARS-CoV-2 je již klinicky testována. Studie u dobrovolníků začala v USA v pondělí 16. 3.
  • Mikrobiologové z amerického Baltimore navrhují využít v boji proti SARS-CoV-2 pasivní imunizaci s využitím séra jedinců po prodělaném onemocnění COVID-19.
  • Australští imunologové popsali robustní imunitní reakci u ženy, která se rychle zotavila z infekce COVID-19, což pomůže určit jaká její součást je nedostatečná u závažných případů tohoto onemocnění.
  • Společnost Gilead Sciences, jejíž tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře vyvinul remdesivir, potenciálně nejslibnější antivirotikum pro léčbu COVID-19, zastavila program poskytování tohoto léku ve specifickém režimu (režim soucitného užívání) a jedná s regulačními úřady po celém světě, jak ho zpřístupnit co největšímu počtu lidí prostřednictvím programu rozšířeného přístupu.

Zdroje: 1. Sandoiu A, Godfrey I. COVID-19: 5 reasons to be cautiously hopeful. Medical News Today 21. 3. 2020. Dostupné na https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-5-reasons-to-be-cautiously-hopeful (navštíveno 23. 3. 2020). 2. Tisková zpráva Gilead Sciences Statement on Access to Remdesivir Outside of Clinical Trials. Dostupné na https://www.gilead.com/news-and-press/company-statements/gilead-sciences-statement-on-access-to-remdesivir-outside-of-clinical-trials (navštíveno 23. 3.)